Projekty
Děčínsko-podmokelská vlastivědná společnost je partnerem projektu Zámek Děčín - kulturně společenské centrum, který realizuje město Děčín.
Festival Literární Zarafest, pořádaný DPVS, vznikl v roce 2001. Jeho založení je spojeno s děčínskými literáty Radkem Fridrichem a Tomášem Řezníčkem.
Děčínsko-podmokelská vlastivědná společnost (dříve Iniciativa pro děčínský zámek) ve spolupráci s Podmokelským spolkem, děčínskou pobočkou Státního oblastního archivu a Barem Bodenbach vyhlašuje rok 2013 jako Rok Podmokel. V tomto roce totiž uplyne 110 let od udělení městského znaku Podmoklům.
Projekt hranice vznikl ve spolupráci Iniciativy pro děčínský zámek, Zámku Děčín, p.o. a zámku Weesenstein v Sasku. Jeho smyslem je lépe prezentovat méně známá místa naší společné historie. V tomto případě jde především o formování česko-saské hranice, které je ukončeno podpisem tzv.
Jednou z nejvýznamnějších aktivit IDZ byla kampaň za rehabilitaci Mariánské louky pod zámkem, vedená v letech 2002-2007. Mariánská louka je unikátní archeologickou lokalitou, na níž se nacházejí pozůstatky středověkého města Děčína. V 1. polovině 19.
Rytíři z Bünau patřili kdysi mezi nejvýznamnější šlechtické rody v sousedním Sasku. Roku 1406 získali za své vojenské zásluhy hrad Weesenstein, který se po 12 generací stal centrem rodových držav. V 16.
V souvislosti s projektem „Páni z Bünau v Čechách a v Sasku“ vypsala Iniciativa pro děčínský zámek veřejnou sbírku na záchranu jedné z nejcennějších uměleckých památek na území bývalého okresu Děčín – renesančního oltáře pocházejícího původně z kostela v Krásném Studenci.
V roce 2002 založila IDZ zvláštní konto s názvem Fond obnovy a údržby zámku Děčín s cílem shromažďovat finanční prostředky na konkrétní projekty v rámci obnovy zámku. V letech 2002 a 2007 se z těchto prostředků povedla realizovat záchrana dvou kamenný soch z kašen na předním zámeckém nádvoří.